Piraci! Wycieczka szkolna dryfowała w nieznane… | William S. Willis | The Memoirist | Październik, 2023 r.

Wycieczka szkolna zapuściła się na niezbadane wody

Zdjęcie autorstwa chris robert na Unsplash

Wiosną 1990 roku byłem opiekunem wycieczki studenckiej na bezludną plażę, część malezyjskiego archipelagu Redang na Morzu Południowochińskim.

Zdjęcie autorstwa Nathan Cima na Unsplash

Wycieczka była częścią “Tygodnia Malezji”, eksploracji kultury i środowiska tego kraju, była częścią programu nauczania gimnazjum w International School of Kuala Lumpur. Byłem zdenerwowany dzieleniem wody z rekinami.

Uczyliśmy w tej szkole przez siedem lat. Ogłoszenie o pracę dla nauczycieli, które zamieściłam w czasopismach branżowych, zawierało w pakiecie świadczeń “raj”. Dla nas był to raj.

Ludzie, mieszanka kultur i fuzja kuchni sprawiły, że było to jedno z naszych ulubionych miejsc.

30 kwietnia 1975 roku rząd Wietnamu Południowego przestał istnieć. Przez następną dekadę Wietnamczycy uciekali ze swojego dawnego kraju. Szlaki lądowe przez Laos i Kambodżę zostały zablokowane. Jedyną opcją była ucieczka drogą morską, często na łodziach rybackich, które nie były przystosowane do otwartego oceanu.

Dla nas w 1990 roku podróż z Kuala Lumpur była całodniową wycieczką autobusem, a następnie łodziami rybackimi, aby dostać się na zaciszną plażę na archipelagu Redang. Nie byliśmy kapitanami morskimi, polegaliśmy na innych. Szkoła wynajęła na tę wycieczkę firmę zajmującą się przygodami w dziczy.

Wietnamscy uchodźcy również nie byli kapitanami morskimi. Byli to rolnicy, lekarze, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi i inni, którzy obawiali się ludzi, z którymi walczyli przez dwadzieścia lat. Wynajęli łodzie, które zabrały ich do Australii, Tajlandii, Indonezji, Filipin i Malezji. Tysiące z nich nigdy nie dotarło do celu.

Piraci żerowali na żegludze w tym regionie od setek lat. Wciąż się to zdarza.

“…Międzynarodowe Biuro Morskie zgłosiło cztery ataki na wodach terytorialnych i przybrzeżnych Malezji w 2022 r.; Morze Południowochińskie pozostaje obszarem wysokiego ryzyka piractwa i zbrojnych napadów na statki; liczne statki handlowe zostały…