Zapal przyszłość: Jednocząc się, aby spełnić marzenia dzieci na całym świecie | Karolina Stawińska

#UnwrapYourDream 22 grudnia

Pośród globalnych konfliktów w miejscach takich jak Izrael, Gaza czy Ukraina, nasze dzieci nie są jedynie obserwatorami – one chłoną, czują i często po cichu znoszą ich ciężkie wibracje. A jakby tego było mało, utrzymujący się cień pandemii nie chce zniknąć. Wydaje się, że coraz więcej dzieci zamyka się w swoich skorupach, dzieląc się mniej swoim światem i trzymając się swoich emocji mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Gdy nasze dzieci poruszają się w tych burzliwych czasach, ich marzenia – delikatne i nieskażone – świecą jak latarnie w ciemności. Ich niewinność dodaje cennej wrażliwości do ich podróży, skłaniając nas do pytania:

“Jak możemy sprawić, by płomień ich marzeń płonął jasno?”.

22 grudnia nadchodzi z szeptem obietnicy, gdy przedstawiamy #UnwrapYourDream, dzień, który poświęciliśmy pielęgnowaniu i ochronie marzeń dzieci na całym świecie. Aby zrozumieć znaczenie i wpływ tego przedsięwzięcia, zagłębmy się w wzruszającą historię, która doskonale ilustruje, dlaczego Państwa zaangażowanie staje się koniecznością w tym przedsięwzięciu.

W najciemniejszych godzinach to nasze marzenia i nadzieje rzucają światło, przypominając nam o bezgranicznych możliwościach, jakie przed nami stoją. Nie chodzi tylko o przetrwanie obecnych burz, ale o zasianie ziarna nadziei, upewniając się, że zdolność każdego dziecka do marzeń pozostanie nienaruszona.

W Kenii sześcioletnia dziewczynka marzy o tym, by pewnego dnia założyć biały kitel i zostać lekarzem.

Tę iskierkę nadziei pięknie ilustruje życie Tererai Trent. Urodzona w trudnych warunkach w wiosce bez dostępu do bieżącej wody i elektryczności, gdzie kobietom rutynowo odmawiano edukacji, Tererai stanęła w obliczu przyszłości, która wydawała się z góry przesądzona. Wydana za mąż w wieku 11 lat za agresywnego partnera, szybko została wielokrotnie matką, a wszystko to przed osiągnięciem dorosłości. Jej życie szybko zmieniło się w opowieść o niekończącej się rozpaczy.

Ale wszystko się zmieniło, gdy ktoś zapytał ją o jej marzenia. Pomimo kajdan jej społeczeństwa, Tererai pozwoliła sobie na wielkie marzenia. Wyobraziła sobie życie związane z edukacją, pójściem na uniwersytet, Stanami Zjednoczonymi, a ostatecznie wywarciem globalnego wpływu i oddaniem swojej społeczności.

Obawiając się sprzeciwu, zwizualizowała swoje marzenia na kartce papieru i zakopała ją w puszce pod drzewem. To było coś więcej niż tylko symboliczne działanie; to był jej pakt z przeznaczeniem. Jej marzenia, chronione pod ziemią, mogły “rosnąć” w tajemnicy. Ten mały akt buntu napędzał jej podróż wbrew wszelkim przeciwnościom. Wbrew ciężarowi tradycji i oczekiwań społecznych, dwie dekady później osiągnęła niemożliwe: zdobyła tytuł doktora i została ambasadorką ONZ ds. kobiet, broniąc sprawy bliskiej jej sercu.

Historia Tererai jest uderzającym przypomnieniem niewykorzystanego potencjału w każdym z nas, niezależnie od przeszkód na naszej drodze. Podkreśla nie tylko siłę marzeń, ale także potrzebę bezpiecznej przestrzeni, w której te marzenia mogą się zakorzenić i rozkwitnąć, zmieniając bieg życia.

Zainspirowani historią Tererai, w 2014 roku rozpoczęliśmy kampanię #TweetaDream. Od dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu po sale lekcyjne w 35 krajach, magia marzeń była namacalna. Spośród ponad 25 000 dzieci wizualizujących swoje marzenia na przyszłość, jedno wspomnienie z Nepalu wciąż rozgrzewa moje serce. Pośród ruin, w obozie dla uchodźców, marzenia, które pielęgnowaliśmy, stały się promykiem nadziei dla osieroconych dzieci. Ich odporność na nowo rozpaliła naszą wiarę w transformującą moc marzeń.